Combitech har haft ett tydligt fokus på att, tillsammans med sina kunder och samarbetspartners, driva digitaliseringen framåt och samtidigt stärka totalförsvaret. Stor vikt har lagts vid de mest samhällskritiska sektorerna som säkerhet, kommunikation, transport, finans och energi. Genom att kombinera teknisk innovation med strategiska partnerskap har företaget kunnat bidra till ökad robusthet och motståndskraft i hela samhället.
Tillsammans med sina kunder har Combitech drivit nyckelprojekt där nuvarande affärsmodeller omprövats och ny teknik införts, samtidigt som leveranskapaciteten har utvecklats med stöd av bland annat kompetenscentret i Indien.
Genom övningar och tekniklösningar stärker Combitech, i samverkan med sina kunder, både civilt och militärt försvar samt bidrar till ökad motståndskraft. Privat-offentlig samverkan har också fördjupats via rundabordssamtal och konkreta samarbeten.
”Combitechs bredd och starka position inom industri och totalförsvar gör att vi inte bara möter dagens krav, utan även formar framtiden. Rekryteringstakten på cirka två nya kollegor per dag har gjort att vi har rekryterat nästan 500 personer sedan årets start. Vi bygger Combitechs framtid och stärker samtidigt hela samhällets motståndskraft”, säger Jessica Öberg, vd Combitech.
Viktiga händelser under kvartalet
- Combitech har ingått ett femårigt ramavtal med BAE Systems Hägglunds för att leverera ingenjörstjänster som omfattar produktutveckling och åtaganden.
- Tvåårigt avtal inom säkerhetsbedömningar och penetrationstester för Luftfartsverket (LFV), med möjlighet till förlängning.
- Uppdrag för BAE Systems Bofors inom AI-området, för att införa fler smarta arbetssätt och att stödja ökad intern effektivitet.
- Strategiskt stöd till GKN Aerospace, inom funktionen för digitalisering och IT.
- Förnyat förtroende från Försvarets materielverk (FMV) att göra affärer i vårt TEMPEST-center (TEMPEST- och RÖS-labb).
- Tilldelning av nya ramavtal med Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet för leverans av IT-konsulttjänster. Det första avtalet avser verksamhetens IT-behov och det andra avtalet gäller IT-säkerhet.
- Bidragit till stärkt totalförsvarsförmåga genom övningsledning i Nordic Pine 2025, en Nato-övning med fokus på cybersäkerhet och beredskap inom energisektorn.
- Samordnat demonstrationsveckan för forskningsarenan WARA PS, där civil och militär teknik integreras med AI.
- Under kvartalet har Combitech rekryterat cirka 200 nya medarbetare, och sedan årets början har cirka 500 personer rekryterats. För att möta tillväxten och stärka den lokala närvaron satsas det på kontor, bland annat genom nya lokaler i Luleå.
Nyckeltal för perioden juli till september 2025
(jämförelsetal kvartal 3, 2024, inom parentes)
Omsättning: 1 025 MSEK (877 MSEK)
Rörelsemarginal: 8,3% (10,4%)
Operativt kassaflöde: -90 MSEK (-20 MSEK)
Antal medarbetare i slutet av kvartal 3, 2025: 2702 (2440)
För ytterligare information kontakta:
Ulrica Matsers, Head of People, Culture and Communication, Combitech
Tel: 0734-46 00 70, E-post: ulrica.matsers@combitech.com
Johan Andersson, Head of Investor Relations, Saab
Tel: 0734- 37 29 39, E-post: johan.c.andersson@saabgroup.com