Combitechbloggen
Här trendspanar våra experter inom Cyber Security och digitalisering på nutid och framtid. De delar med sig av sina erfarenheter från den tekniska framkanten. Vad tar du med dig?
Här trendspanar våra experter inom Cyber Security och digitalisering på nutid och framtid. De delar med sig av sina erfarenheter från den tekniska framkanten. Vad tar du med dig?
2 november, 2021
Hur skapar vi säkra vanor på nätet hos ungdomar och samtidigt väcker intresse för informationssäkerhet? Combitech är med i initiativet ”Är du säker? #290CyberSecurity” som vänder sig till skolelever. Arbetet kopplar an till digitaliseringens roll i samhället och de Globala målen. Johan Thulin berättar mer och delar med sig av konkreta tips.
30 augusti, 2021
Anton Lif, krisberedskapskonsult och specialiserad på informationspåverkan och kommunikation, bloggar om strategiska narrativ. Förenklat uttryckt handlar det om sammanhållande kommunikativa koncept för genomförande av påverkansoperationer och enskilda aktiviteter. Vilka beteenden, attityder och värderingar syftar berättandet till?
15 april, 2021
Pandemier inträffar med jämna mellanrum. Många aktörer har en planering för att säkerställa funktionen även vid ett stort personalbortfall. Men det är nog få, som även i sin vildaste fantasi, hade kunnat föreställa sig de svåra konsekvenser som Corona-pandemin och sjukdomen Covid-19 har fört med sig. Towe Lindqwister, krisberedskapskonsult, berättar om sina lärdomar och reflektioner från att hjälpa verksamheter hantera och utvärdera svåra situationer.