Kursinnehåll
Behöver du en kickstart för att börja använda Scrum i ditt utvecklingsprojekt? Vill du veta hur och varför Scrum fungerar rent praktiskt? Undrar du vad agil systemutveckling kan innebära för dig och ditt team? Vill du förbättra förmågan att effektivt utveckla system som kunder vill ha och är villiga att betala för? I så fall är Scrum i praktiken kursen för dig!
Vem vänder sig kursen till?
Kursen vänder sig både till dig som vill lära dig grunderna i agil systemutveckling med Scrum och till dig som vill veta hur det kan tillämpas i ett verkligt utvecklingsprojekt.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs, men en viss erfarenhet av systemutveckling är en fördel.
Mål med kursen
Efter genomgången kurs kommer du att
* Kunna grundstenarna i Scrum
* Förstå grundläggande värderingar och principer för
agil systemutveckling
* Vara förberedd för att använda Scrum vid egen
utveckling
Kursanmälan
För att din anmälan ska kunna behandlas så bra som möjligt ber vi dig fylla i nedanstående formulär:
Avbokning
Vid avbokning 1-2 veckor innan kursstart debiteras 50% av kursavgiften. Vid avbokning mindre än 1 vecka innan kursstart debiteras hela kursavgiften.
Senaste anmälan
Senaste datum för anmälan är två veckor innan kurstillfället.