spacer

Combitech håller koll på VM-vädret

Combitech håller koll på det lokala vädret under Skidskytte-VM i Östersund. Ett avancerat väderinformationssystem ska leverera ständigt uppdaterade rapporter från tävlingsområdet.

Billy Backman, systemingenjör på Combitech, framför en av skärmarna som visar luft- och snötemperatur, luftfuktighet, vindstyrka och vindriktning.

Mätstationerna som används under VM är minivarianter av de 700 stationer som finns längs det svenska vägnätet.

2/7/2008 |  

Combitech är tekniksponsor vid Skidskytte-VM 2008 den 8-17 februari och ställer upp med ett system som samlar in och presenterar detaljerad väderinformation på tävlingsområdet.

Combitech har utvecklat plattformen tillsammans med Vägverket. Mätstationerna mäter bland annat temperatur i luften och på vägytan, luftfuktighet, nederbörd samt vindhastighet och vindriktning. Det finns över 700 mätstationer utplacerade längs det svenska vägnätet.
– Stationerna som används vid Skidskytte-VM är minivarianter av dessa, med vissa anpassningar gjorda för just det här syftet, berättar Billy Backman, systemingenjör på Combitech.

Stationer finns utplacerade på tre platser – på banans lägsta och högsta punkt och vid skjutvallen. Information om luft- och snötemperatur, luftfuktighet och vindens styrka och riktning uppdateras var tionde minut och kommer att visas på storbildsskärmar och TV-monitorer på området, tillsammans med färska lokala väderprognoser. Det går också att ta del av informationen via mobiltelefon eller Internet.

Combitech har lång erfarenhet som tekniksponsor i idrottssammanhang.
– Combitech har tidigare bland annat varit med vid världscuptävlingarna i Östersund 2004 och 2006, berättar Lars Sahlin, marknadsansvarig för Combitechs satsning under Skidskytte-VM 2008.
– Att synas i ett sammanhang som Skidskytte-VM känns helt rätt med tanke på Combitechs ledord teknik – miljö – säkerhet, som ju också kan användas för att beskriva en sport som skidskytte.

Relaterad information

Officiel plats för Skidskytte-VM

Den som är intresserad av att hålla koll på VM-vädret kan enkelt göra det på:

www.rwis.net/vm2008